İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay Zeka, Türkiye’nin Teknoloji ve İnovasyon Alanındaki Uluslararası Rekabet Gücünü Artırabilir

Ekmob CTO’su Hakan Bıyıklıoğlu, Türkiye’nin yapay zeka alanındaki gelişiminin hızla ivme kazandığının altını çizerek, yapay zekanın Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanındaki uluslararası rekabet gücünü artırmak için büyük bir fırsat sunduğunu belirtti.

Türkiye’nin teknolojiyi en etkin şekilde kullanan ülkeler arasında yer aldığını altını belirten Ekmob CTO’su Hakan Bıyıklıoğlu, “Bankacılık, e-ticaret, lojistik gibi birçok alanda bu başarıyı görmek mümkün. Yapay zeka da günümüzde kullandığımız birçok teknoloji aracına entegre edilerek aktif olarak kullanılmaya başlandı. Türkiye’deki birçok girişim, ürünlerini yapay zeka ile entegre ederek veya doğrudan yapay zeka odaklı iş modelleri geliştirerek bu alanda ilerliyor. Türkiye, Uluslararası Yapay Zeka Endeksi’nde 160 ülke arasında 47. sırada yer alıyor. Bu durum, Türkiye’nin yapay zeka alanında AR-GE faaliyetlerini, yenilikçi projeleri destekleyerek ve nitelikli uzmanları yetiştirerek daha da geliştirebileceğini gösteriyor.

Türkiye’nin yapay zeka alanındaki gelişimi hızla ivme kazanıyor. Hükümetin ve özel sektörün yapay zeka konusundaki yatırımları, ülkenin bu alandaki yetkinliklerini artırmakta olduğunu açıkça gösteriyor. Bu durum, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanındaki uluslararası rekabet gücünü artırmak için büyük bir fırsat sunuyor.” dedi.