İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Value for Sustainability” Zirvesi, Sürdürülebilirliğin Gayrimenkule Kattığı Değere Dikkat Çekiyor

Bina ve inşaat süreçleri tüm dünyada toplam karbon emisyonunun %40’ından fazlasını oluşturuyor. Bu farkındalıkla, hazırladığı raporlarla müşterilerinin sahip olduğu varlıklara yönelik yatırım stratejilerinin belirlenmesinde kritik çözümler sunan Denge Değerleme, sürdürülebilirlik uygulamalarının gayrimenkul sektörüne kattığı değeri, sektörün öncü isimleriyle tartışıyor. Denge Değerleme ev sahipliğinde “Value for Sustainability – Yarınlar Sürdürülebilirlikle Değerli” zirvesi 4 Haziran’da İstanbul’da düzenleniyor.

Gayrimenkul, taşıt, makine ve ekipman gibi tüm maddi duran varlıkların değerlemesini yapan, aynı zamanda gayrimenkul geliştirme ve yatırım danışmanlığı hizmetleri de sunan Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş., gayrimenkul sektöründe sürdürülebilir uygulamaların değer bazında sağladığı önemli katkıya dikkat çekecek.

Alkaş, GYODER, Ecobuild ve Altensis desteğiyle Mandarin Oriental Bosphorus’ta 4 Haziran’da düzenlenecek “Value for Sustainability – Yarınlar Sürdürülebilirlikle Değerli” başlıklı zirve, Digital Network Alkaş (DNA) aracılığıyla kapalı devre olarak canlı yayınlanacak.

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek zirve, Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Simla Budakoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak.

“Sürdürülebilir Binalar ve Yeni Değer Kavramı” başlıklı ilk oturum; Dünya Gazetesi Finans Şefi Birol Bozkurt yönetiminde, Yeşil Bina ve Şehircilik Uzmanı Murat Doğru ve ESG Turkey® Danışmanlık Genel Müdürü Dr. Cenk Türker’in konuşmalarıyla düzenlenecek.

“Gayrimenkul Sektörünün Sertifikalandırılmasında ESG Skoru” adlı günün ikinci oturumunda konuşmacı koltuğunda GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Neşecan Çekici ve PwC Türkiye Denetim Hizmetleri Şirketleri Ortağı Evren Sezer bulunacak.

İkinci oturumun ardından Liderlik ve Yönetim Düşünürü Fazıl Oral, “Karmaşa Yönetimi ve Liderlik Stratejisi” hakkındaki konuşmasıyla sahne alacak. Oral, pandemiyle birlikte her geçen yıl risklerin arttığı, sorunların olağanlaştığı iş dünyasında şirketlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin güncel yaklaşımları paylaşacak.

Yeşil Binalar ve Sürdürülebilir Stratejiler Masaya Yatırılacak

Kurumların gayrimenkul projelerinde yeşil bina uygulamaları, yatırım stratejilerinde sürdürülebilirlik ve yarattığı sonuçları oluşturma konularının ele alınacağı üçüncü oturumda Av. Nihal Mashaki moderatörlüğünde Esas Gayrimenkul Operasyon Direktörü Nevzat Yavan ve Rönesans Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Ali Alper yer alacak.

“Sürdürülebilirliğin Gayrimenkul Değerine Etkisi” başlıklı dördüncü oturumda Denge Değerleme tarafından hazırlanan “Sektörde Sürdürülebilirliğin Yarını” Araştırma Raporu paydaşlara sunulacak ve sertifikaların değere etkileri masaya yatırılacak. Araştırmanın içgörüleri; Yönetim Kurulu Üyesi Simla Budakoğlu, İş Geliştirme Uzmanı Kübra Özdemir yönetiminde Gayrimenkul Geliştirme Uzman Yardımcısı Merve Kavi ve Gayrimenkul Geliştirme Uzman Yardımcısı Ezgi Zabun tarafından aktarılacak. Öncelikle İstanbul ofis bölgelerinin LEED sertifikasyon analizi ve bazı önemli projelerin özellikleri, kullanılan sistemler ve enerji verimlilik yüzdeleri ele alınacak. Devamında bir süredir saha gezileri gerçekleştirilen ve çeşitli analizleri yapılmış olan bir konvansiyonel ve bir yeşil ofis binasının değer karşılaştırılması gerçekleştirilecek. LEED sertifikalı binada yer alan inovatif sürdürülebilir yöntemlerin yarattığı katma değerin yanı sıra önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak, Denge Değerleme tarafından belirlenen diğer önemli parametrelerin de sunulacağı bu panelde sertifikasyonun uzun vadeli projeksiyonlarda değere nasıl bir oranda etki ettiği gözlemlenecek.

Zirvenin ikinci yarısı ise komedyen Kaan Sekban’ın eğlenceli gösterisiyle başlayacak.

Ardından Arb. & Av. Pınar Ersin moderatörlüğünde gerçekleşecek “Sürdürülebilirliğin Finansmanı” başlıklı beşinci oturumun konukları; İstanbul Finans Merkezi Mali İşler Direktörü Tarık Özer, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcı Seçil Yıldız ve SPK Başuzmanı Doç. Dr. Yener Coşkun olacak.

“Kurum Kültüründe Psikolojik Güvenlik” konusunun ele alınacağı altıncı oturumda Baltaş Grubu Kurucusu Prof. Dr. Acar Baltaş ve Alkaş & HAN Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş deneyimlerini paylaşacak.

Dünya Gazetesi Sürdürülebilirlik Editörü Başak Nur Gökçam’ın yönetimini üstleneceği “Karbonsuzlaşma” konulu günün son oturumunda Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak ve Isbasaran Group UK & Balin Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Kaan İşbaşaran çevre dostu yatırım uygulamalarının önemine dikkat çekecek.

Zirvenin sonunda Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu ve Denge Değerleme Yönetim Kurulu Üyesi Simla Budakoğlu kapanış konuşmalarını gerçekleştirecek.