İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TVF’DEN, YÖNETİŞİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ALANINDA ULUSLARARASI BAŞARI…

Türkiye Varlık Fonu (TVF); dünyadaki varlık fonları ve emeklilik fonlarının verilerini toplayarak, her yıl ‘yönetişim, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık’ (GSR) kriterlerine dayalı bir sıralama açıklayan Global SWF’nin (Sovereign Wealth Fund) bu yılki listesinde, puanını en çok artıran ilk beş varlık fonu arasına girmeyi başardı.

Varlığa dayalı kalkınma fonu olan ve faaliyetlerinde Türkiye ekonomisine değer katmayı önceleyen TVF, uluslararası bir başarıya daha imza attı. 

Global SWF’nin tüm dünyadan varlık fonlarını ‘yönetişim, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık’ kriterleri doğrultusunda değerlendirdiği GSR sıralamasında, geçen yıldan bu yana 8 basamak birden yükselen TVF; listedeki toplam 100 fon arasında 19. sırada yer aldı. 

2024 yılı raporuna göre aynı zamanda GSR puanını en fazla artıran ilk beş fon arasında (4. sırada) bulunan TVF; yüzde 76’lık oranla en yüksek puana sahip ilk 20 fon arasına da girdi.  

Global SWF’nin hazırladığı listeye ilk kez 2020 yılında 84. sıradan giriş yapan Türkiye Varlık Fonu, aradan geçen sürede GSR puanını yüzde 60 oranında artırıp, beş yılda tam 65 basamak yükselerek; sürdürülebilirlik ve yönetişim konularında her sene artan performansını da tescillemiş oldu. 

Global SWF’nin yayınladığı raporda, TVF’nin ESG (çevre, toplum, yönetişim) alanında son yıllarda attığı adımlara ve üstlendiği inisiyatiflere vurgu yapıldığı görülüyor.  

TVF özellikle son yıllarda, portföy şirketlerinin sürdürülebilirlik performanslarını artırmayı hedefleyen çalışmalar yürütüyor ve bu alanda gerçekleştirdiği tüm çalışmalarını ise her sene Entegre Faaliyet Raporu (https://www.tvf.com.tr/yatirimci-iliskileri/raporlar) aracılığıyla paydaşların beğenisine sunuyor. 

Türkiye Varlık Fonu tarafından her yıl yayınlanan Entegre Faaliyet Raporları; şirketlerin çevresel, yönetimsel ve sosyal performanslarını değerlendirmek ve raporlamak için uluslararası otoriteler tarafından kabul edilen GRI (Global Reporting Initiative) standartlarına uygun olarak hazırlanıyor. 

TVF, Türkiye ekonomisine katma değer oluşturan faaliyetlerine devam ederken, sürdürülebilirlik vizyonuyla, çevresel, sosyal ve yönetişim performansını, ulusal ve uluslararası standartlara uyum çerçevesinde sürekli geliştirerek; dünyada önde gelen varlık fonlarından biri olma yolunda emin adımlarla çalışmalarına devam ediyor.