İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tuğçe Kulaksız: “İşveren SGK ve vergi alanında teşvik bekliyor”

Kurumsal şirketlerin ekonomik zorluklara karşı stratejilerini, istihdam dinamikleri açısından değerlendiren Datassist Enterprise Operasyonları Lideri Tuğçe Kulaksız “SGK ve vergi alanında sağlanmasını beklediğimiz yeni teşvikler işverenlere maliyet avantajı sağlama, istihdamı destekleme ve ekonomik büyümeye katkı sağlama konusunda önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

İşveren üzerindeki mali baskı arttı
Sürdürülebilir büyümeler konusuna dikkat çeken Kulaksız şu değerlendirmelerde bulundu: “2021’den 2022’ye geçişte Türkiye’deki kurumsal şirketlerde gözlemlenen %10’luk istihdam büyümesi, ekonomik dinamiklerdeki değişikliklerle birlikte önemli bir artışı yansıtmaktadır. 2023’e dair resmi rakamlar açıklanmamış olsa da bu dönem için büyümenin durağanlaştığını öngörüyoruz. Temel ekonomik göstergeler, özellikle enflasyon rakamları ve yaşam maliyetlerinin artışı gibi faktörler işverenler üzerindeki mali baskıyı artırmıştır.

İşveren SGK ve Vergi alanında teşvik bekliyor
2024 için açıklanan asgari ücretle birlikte çalışan maliyetlerindeki artışın işverenlerin bütçe planlaması üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını görmekteyiz. Ayrıca, 2023’te nitelikli istihdam teşviklerinin kaldırılması, kurumsal şirketlerin istihdam stratejileri üzerinde de belirgin bir etki yaratmış gibi görünüyor. Bu durum, işverenlerin nitelikli personel çekmek ve elde tutmak için yeni teşvik ve avantajlar arayışına girmelerine neden olabilir. 2024’te artacak işgücü maliyetlerinin işverenler üzerindeki baskısını düşündüğümüzde SGK ve vergi alanında sağlanmasını beklediğimiz yeni teşvikler işverenlere maliyet avantajı sağlama, istihdamı destekleme ve ekonomik büyümeye katkı sağlama konusunda önemli bir rol oynayacaktır.

İstihdam ve ücret stratejileri revize edilmeli
Sonuç olarak, kurumsal şirketlerin 2024’e yönelik olarak istihdam ve ücret stratejilerini revize etmeleri ve ekonomik belirsizliklere hızlı bir şekilde adapte olmaları gerekir. Bu sebeple rekabetçi iş ortamında şirketlerin esnek, inovatif ve teknolojiye entegre olabilme yetenekleri, sürdürülebilir büyümelerini destekleyebilmeleri adına kritik öneme sahip olacaktır.”