İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: ‘İnovasyonun da katkısıyla kilogram başına 1.5 dolar olan ihracatı 3 dolara çıkaracağız’

Türkiye’nin en büyük inovasyon buluşmasında konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe ‘’ Bugün ortalama 1,5 dolara yaptığımız 1 kilogram ihracatı şayet 3 dolara yapabilseydik, ihracatımız 255 milyar dolar yerine 500 milyardolar olacaktı. Dolayısıyla birim ihracat değerine odaklanmalıyız. Birim değeri artırmanın yolu yüksek teknolojiden ve inovasyondan geçiyor’’ dedi.

Sudaki yaşam için mücadele eden iki isim; ‘Denizlerin Efendisi’ olarak tanıdığımız dünyaca ünlü Fransız kaşif Kaptan Cousteau’nun sürdürülebilirlik aktivisti torunu Alexandra Cousteauve UNDP Türkiye’nin ‘Sudaki Yaşam Savunucusu’ Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ise İstanbul’dan dünyaya ‘sürdürülebilirlik’ mesajı verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenenTürkiye Innovation Week, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 10’uncu yılınayakışır görkemli bir açılışla başladı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe açılışta yaptığı konuşmada‘’Türkiye Yüzyılı’’ vizyonuyla Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük veiddialı inovasyon etkinliğini düzenlediklerini bildirdi. 1923’te yaklaşık 51milyon dolar olan ihracatın bugün 255 milyar dolara, hizmet ihracatının ise 100milyar dolar seviyelerine ulaştığını ifade eden Gültepe, “Ama önümüzde hâlâuzun bir yol, başaracağımız çok iş var. Ülkemizin potansiyelini biliyor, insankaynağımıza güveniyoruz. Bu özgüvenle ikinci yüzyıla Türkiye’yi ilk 10 ülkearasına çıkarma hedefiyle başladık. Bugün ortalama 1,5 dolara yaptığımız 1 kilogramihracatı şayet 3 dolara yapabilseydik, ihracatımız 255 milyar dolar yerine 500milyar dolar olacaktı. Dolayısıyla birim ihracat değerine odaklanmalıyız. Birimdeğeri artırmanın yolu; Yüksek teknolojiden, Ar-Ge’den, tasarımdan, markalaşmaktanve inovasyondan geçiyor’’ dedi.

‘’İnovasyonu gençler için yaşam biçimi haline getirmekistiyoruz’’

TİM olarak inovasyonu özellikle gençler için bir yaşambiçimi haline getirmek istediklerini belirten Başkan Gültepe ‘’İnovasyon birkültür. Bu konuda önemli bir misyon üstlendik. Bugüne kadar 500 bini aşankatılımcımızla; 10 milyon izleyicimizle, Türkiye’nin ve dünyanın yeniliköncülerini bir araya getirdik. Özellikle üniversiteli gençlerin veakademisyenlerin organizasyona büyük ilgisi var. Katılımcıların yüzde 45’iniüniversiteliler ve akademisyenler oluşturuyor. 9 yılda 164 üniversitedenonbinlerce öğrencimiz etkinliğimize katıldı. Bugün de salonun büyük bölümü sizgençlerimizle dolu. Gençlerimizin yoğun ilgisinden iki sonuç çıkarıyorum.Birincisi; demek ki inovasyon haftasıyla doğru bir iş yapıyoruz. İkincisi ise;ülkemizin geleceği emin ellerde. Gönül rahatlığıyla bunu söyleyebiliyorum.Salondaki bu enerjiyi gördükten sonra geleceğe çok daha güvenle bakıyorum” diyekonuştu.

‘İnovasyon ve İhracat Raporu Yayınladık’

Türkiye İnovasyon Haftası’nın 10.yılına özel inovasyon faaliyetlerinin ticarileşme performansı analiz edenİnovasyon ve İhracat Raporu yayınladıklarını belirten Başkan Mustafa Gültepesözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye,Ar-Ge faaliyetlerini teknolojiye dönüştürmede başarılı bir performanssergiliyor. Ancak bu çıktıların ticarileştirilmesinde aynı seviyede başarıyakalanamıyor. Bu durum, Türkiye’nin Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkanürünlerin ticarileşmesi konusunda sorunlar yaşandığına işaret ediyor.Raporumuzda, İlk 1000 ihracatçı firmamızın verilerini inceledik. Verileridetaylandırma ihtiyacı doğunca, Ar-Ge ve Tasarım merkezi olan firmalarla birsaha çalışması yürüttük. Sonuçları; Teşvik-Destekler, Maliyet Baskısı-Finansman,İnsan Kaynağı, Tanıtım-Pazarlama ve Strateji-Planlama olmak üzere beş anabaşlıkta analiz ettik. Ortaya çıkan tabloda firmalarımızın ihtiyaçlarınınölçeğe, teknoloji grubuna veya tecrübeye göre farklılaştığını gördük.Türkiye’nin Ar-Ge faaliyetlerinin ticarileşmesinde arzu edilen seviyelereulaşması için artık Ar-Ge, tasarım ve inovasyon faaliyetlerinin ticarileşmesineözel, detaylı, kapsamlı, ihtiyaca uygun, gerçekçi bir politika ve hedef setinininşa edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özetle, Ar-Ge ekosistemi Türkiye’de kuruldu, artık bu ekosistemigeliştirmeye odaklanacağımız bir anlayışı benimsememiz gerekiyor.”

Dünyaca ünlü iki kadın su savunucusundan ortaksürdürülebilirlik mesajı

Sudakiyaşam için mücadele eden iki isim; ‘DenizlerinEfendisi’ olarak tanıdığımız dünyaca ünlü Fransız kaşif Kaptan Cousteau’nunsürdürülebilirlik aktivisti torunu Alexandra Cousteau ve UNDP Türkiye’nin ‘Sudaki YaşamSavunucusu’ Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ise açılıştayaptıkları konuşmalarda ‘sürdürülebilirlik’ mesajı verdi. Kişisel olarakatılacak küçük adımlarla büyük değişimler yaratabileceğini söyleyen AlexandraCoustetau ‘’Giderek daha çok insan iklim değişikliğiyle eko-anksiyetehissediyor. Ancak hala çok geç değil. Günlük hayatımızda yapacağımız küçükdeğişimlerle çevreyi restore edebiliriz. Kısa duş almak, tek kullanımlıkplastiklerden kaçınmak, aldığımız ürünlerin ne şekilde, nerede üretildiğinebakmak, iklim değişikliğine önem veren siyasetçileri desteklemek gibi… Bir balinanınkorumasına yardım ederek kendimizi sahaya daha yakın hissedebiliriz’’ dedi.

Balıklardan çok plastiklerle yüzmeye başladığınısöyleyen Şahika Ercümen ise ‘’Plastiklerin yüzde 15’i denizin yüzeyinde ,diğerleri buzdağı gibi denizlerin, okyanusların altında. Doğadaki kaynaklarsınırsız değil. Kişisel olarak karbon ayak izimize dikkat etmemiz gerekiyor.Plastik yerine kendi mataramızı kullanmak, et tüketimini azaltmak gibi önlemleralabiliriz. Türkiye bu konuda çok büyük bir ivme yakaladı. Küresel ve yerelyönetimlerle etki alanını genişletmek gerekiyor’’ diye konuştu.

137 konuşmacı, 11 dijital sergi

Üç günde 137 konuşmacıyıağırlayacak etkinlik ilk gününde ‘Yeşil İnovasyon: Çevresel Stratejiler ve SürdürülebilirSanayi Politikaları’, ‘HareketHalinde Teknoloji: Ulaşımda Yeni Perspektifler’, ‘Akıllı Toprak, Akıllı Sofra: Dijital Çağda GıdaYolculuğu’, ‘Enerjiyi Yeniden Düşünmek: Temiz Geleceğe Doğru YeşilAdımlar’, ‘Ekonomide Küresel Fırsatlar: E-İhracat’ panellerine ev sahipliğiyaptı.

Yeni medya, dijital sanatlar, bio-sanat ve yapay zeka gibi çağdaş konu başlıklarını bir araya getiren ve dijital sanatın tanıtımında aktif rol oynayan 11 adet sergi ve enstalasyon da etkinlik kapsamında sanatseverlerle buluştu. Mustafa Kemal Atatürk’e ait hatıraların yapay zekâ uzmanları ve dijital sanatçılar tarafından veri heykeline dönüştürüldüğü “Bir Hayalin İnşası”, Eskizden Piksele Dijital Sanat, ‘’The LabBio Art’’, ‘Türkiye’de İhracatın Yolculuğu’’ sergileri de üç gün boyunca görülebilecek.

İnovasyon ve İhracat Raporu’na aşağıda yer alanadresten ulaşabilirsiniz;

https://tim.org.tr/tr/inovasyon-ve-ihracat-raporu