İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NEET’lere Yönelik Kamu İstihdam Hizmetleri Forumu: Küresel ve Yerel Trendler

Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği’nin (WAPES) Avrupa Bölge Konferansı kapsamında İŞKUR, Azerbaycan Devlet İstihdam Ajansı (APEA) ve WAPES Avrupa Başkan Yardımcısı ev sahipliğinde ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğinde düzenlenen “NEET’lere Yönelik Kamu İstihdam Hizmetleri Forumu: Küresel ve Yerel Trendler”, 16-17 Kasım 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

WAPES Üyesi ülkelerin ve paydaşların katılımıyla gerçekleştirilen konferans, İŞKUR Genel Müdürü Samet GÜNEŞ, APEA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ABBASBAYLI, ILO Türkiye Ofisi Direktörü Yasser HASSAN, WAPES Başkanı Noureddine BENKHALIL ve WAPES Avrupa Başkan Yardımcısı Florence DUMONTIER’in açılış konuşmalarıyla ve Kamu İstihdam Kurumu Yönetim Kurulundan Sayın MANCEL’in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı.

Konuşmacılar, sınırlar arası işbirliğinin, genç işsizliğiyle mücadelenin, protokol ve projeler geliştirmenin, genç işsizliğinin nedenlerinin ülke bazlı sebeplerini ve etkilerini analiz etmenin, politika yapma konusundaki zorlukların, iyi uygulama örneklerinin ve iş eşleştirme ve mesleki eğitim gibi yollarla engellerin üstesinden gelmenin önemini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat IŞIKHAN, konferansın ev sahipliğini yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti ve Türkiye’nin öncelikli hedefinin, ne eğitimde ne istihdamda ne de öğrenimde (NEET) olan gençlere özel olarak tasarlanması gereken politika ve programların uluslararası paydaşlarla birlikte ele alınarak karşılıklı paylaşım temelinde geliştirilmesinin sağlanması olduğunu söyledi. Bakan IŞIKHAN, Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı’nı (NEET PRO) önemli bir paylaşım alanı olarak gördüklerine de vurgu yaptı.

ILO Türkiye Direktörü Yasser HASSAN, “Dünya çapında ne eğitimde ne istihdamda ne de öğrenimde olan gençlerin sayısı son 15 yılda en yüksek seviyeye çıktı, bu endişe verici bir durum. Halihazırda 290 milyon genç ne eğitimde ne istihdamda ne de öğrenimde  ve bu rakamın içindeki genç kadınların oranı genç erkeklerin üç katı.” dedi ve ekledi:

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA’lar) belirlendiği 2015 yılı ile, bu amaçlara ulaşılması hedeflenen 2030 yılının tam ortasında olduğumuz düşünülecek olursa, bu tür olumsuz gelişmelerin, özellikle SKA’lar kapsamındaki Hedef 8.6’ya (ne eğitimde ne istihdamda ne de öğrenimde olan gençlerin oranının azaltılması) ulaşılmasına yönelik ilerlemeyi tehlikeye soktuğu açıktır.” 

HASSAN, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzun süredir devam eden ortaklıkları kapsamında ILO ve WAPES, Kasım 2022’de iki kuruluş arasında bilgi geliştirme ve bilgi paylaşımı, kapasite oluşturma ve araç geliştirme, teknik danışmanlık ve işbirliği hizmetleri dahil olmak üzere temel konularda iş birliğini güçlendirmek için bir Mutabakat Zaptı imzaladı.”

ILO Analiz Biriminde Kıdemli Ekonomist olarak görev yapan ve aynı zamanda Salerno Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü olan Dr. Shane Niall O’HIGGINS, konferansta yaptığı konuşmada genç işsizliğinin çeşitli özelliklerinden ve bunların nasıl ele alınabileceğinden bahsetti. 

Ne eğitimde ne istihdamda ne de öğrenimde olan gençlerin, istihdam, eğitim ve öğrenim ile ilgili girişimlerinde genellikle çeşitli engellerle karşılaştığını vurgulayan O’HIGGINS,  bu gençlere özgü özelliklerin ve bu durumda olmalarına sebep olan faktörlerin belirli bir bağlamda ele alınmasına yönelik müdahalelerde bulunulması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Genç kadın ve erkeklerin, eğitime ve işgücüne katılım konusunda farklı ulusal bağlamlarda karşılaştıkları çeşitli engeller dikkatle ele alınmalıdır.”

ILO Türkiye Ofisinde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan Luis PINEDO CARO,  “NEETs in Türkiye: History and the refugee challenge” (Türkiye’de Ne Eğitimde Ne İstihdamda Ne de Öğrenimde olan Gençler: Geçmişi ve Mülteci Meselesi” başlıklı sunumunda, tarihten gelen toplumsal cinsiyet ayrımına, kadınların 2004 ve 2022’de okuldan işe geçişine ve 2022’de Suriyelilerin kentsel alanlarda okuldan işe geçişine ilişkin veriler paylaştı.