İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mersinli firmalar Afrika’da ihracat atağına kalktı

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) bünyesinde yürütülen Mersin Kereste-Palet URGE projesi kapsamında 24 – 30 Aralık 2023 tarihlerinde Fas-Tunus ülkelerine yönelik yurt dışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi. Etkinlik çerçevesinde 8 Mersinli firma, Faslı 60 ithalatçı firma ve Tunuslu 25 ithalatçı firma ile ikili görüşmeler yaparken yeni iş ilişkileri de kuruldu. Afrika pazarında büyüyen Türk kereste-palet sektörüne Faslı ve Tunuslu firmalar yoğun ilgi gösterdi.

Geçen yıl Türkiye genelinden 1,4 milyar dolarlık kereste-sandık-kafes-palet ürünü ihraç edilirken Fas’a yüzde 47 artışla 103 milyon dolar, Tunus’a ise yüzde 20 düşüşle 52 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Alternatif pazarlara yönelerek kayıplarımızı telafi etmeye çalışıyoruz

Etkinliği değerlendiren AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, şu açıklamaları yaptı: “Küreseldeki talep durgunluğunun ihracata negatif yansıdığı bir yılı geride bırakırken, alternatif pazarlara yönelerek kayıplarımızı telafi etmeye çalıştık. Afrika pazarı da bu anlamda başarılı olduğumuz bir pazar oldu. Özellikle Fas, tüm ürün gruplarımız genelinde yüzde 29’luk büyüme ile dikkat çekti. Fas pazarı her geçen gün gelişiyor. Bu nedenle, firmalarımızı bu pazarlarla tanıştırmak, yeni ve sürdürülebilir ilişkiler geliştirmek aldığımız payın da büyümesine neden olacaktır. Tunus’ta ise dinamik biraz daha farklı. 2023 yılı genelinde toplamda yüzde 13’lük düşüş var. Bu pazara daha fazla firma ve ürün çeşidi ile gelerek gerçek potansiyelimize ulaşmak istiyoruz. İhracatta önemli olan düşüş gösteren pazarlarda kararlılıkla çalışmalar yapmak, iyi olan pazarlarda ise ilişkileri geliştirerek çeşitliliği artırmak. AKAMİB olarak bunu en iyi şekilde yapmak istiyoruz.”