İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) 2024’te Rekor Büyüme Kaydetti: Binance Research Raporu Önemli Trendleri ve Yenilikleri Paylaştı

Dünyanın en büyük blokzincir ekosistemi ve kripto varlık hizmet sağlayıcısı Binance’in araştırma kolu olan Binance Research tarafından yayınlanan en son rapor, 2024 yılında merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörüne önemli miktarda sermaye girişi olduğunu ortaya koyuyor. “Breakthrough DeFi Markets” başlıklı rapor, kilitlenen toplam değerin (TVL) yılın başından bu yana %75,1 oranında artarak 54,2 milyar dolardan 94,9 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

Binance Research ekibi tarafından hazırlanan rapor, DeFi alanında mevcut ve gelecekteki gelişmelerin kapsamlı bir analizini sunarak piyasayı şekillendiren önemli trendler, yenilikçi protokoller ve önemli fırsatları vurgular. Raporda, yield (getiri) piyasaları, stablecoin’ler, dijital varlık piyasaları, tahmin piyasaları ve türevler gibi büyük DeFi alt sektörlerine derinlemesine bir bakış sunularak her sektörün büyüme dinamiklerine dair ayrıntılı bir anlayış sağlanır. Kapsamlı araştırma ve verilerle desteklenen rapor, anahtar metrikleri sunarak sermaye akışlarının DeFi ekosistemini nasıl dönüştürdüğüne dair net bir tablo çizer.

Rapordan bazı önemli bulgular aşağıdaki gibidir:

  1. Önemli Sermaye Girişi: DeFi, 2024 yılında önemli bir sermaye girişi görmüş ve kilitlenen toplam değer (TVL) yılın başından bu yana %75,1 artarak 94,9 milyar dolara ulaşmıştır.
  2. Yield (Getiri) Piyasalarının Genişlemesi: Yield piyasaları, TVL’de 9,1 milyar dolara ulaşarak %148,6 büyümüştür. Blockzincir üzerindeki faiz oranı türevlerine öncülük eden Pendle, TVL’de yılbaşından bu yana %1962 büyüyerek 4,8 milyar dolara ulaşmıştır.
  3. Stablcoin Yeniliği: Stablecoin piyasa değeri 161,1 milyar dolara ulaşarak neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıkmıştır. Ethena’nın benzersiz delta-nötr stratejisi, piyasa değerini %2730,4 artışla 2,4 milyar dolara çıkararak onu en büyük 5. stablecoin yapmıştır.
  4. Modüler Kredi Büyümesi: Dijital varlık piyasaları, TVL’de %47,2 artarak 32,7 milyar dolara ulaşmıştır. Morpho’nun modüler kredi ürünleri, Morpho Blue ve MetaMorpho, daha esnek kredi ürünlerine olan talebi karşılayarak milyarlarca mevduat çekmiştir.
  5. Tahmin Piyasalarının Yeniden Canlanması: Tahmin piyasaları, TVL’de 55,1 milyon dolara çıkarak rekor seviyelere ulaşmıştır, Polymarket’in aylık hacimleri 2023’teki 6,1 milyon dolardan 2024’te 42,0 milyon dolara yükselmiş ve yaklaşan ABD seçimlerine dayalı piyasalardaki faaliyetler tarafından desteklenmiştir.
  6. Zincir Üstü Türevlerde Patlama: Zincir üstü türev faaliyetleri hızla artmış, ortalama günlük hacimler geçen yılki 1,8 milyar dolardan bu yıl 5,4 milyar dolara yükselmiştir. Hyperliquid’in pazar payı %18,9’a çıkarak işlem hacmi bakımından ikinci en büyük merkeziyetsiz borsa olmuştur.