İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı 22-23 Mayıs 2024 tarihinde T-Rupt Teknoloji’nin katılımıyla Azerbaycan’da gerçekleştirildi

2022 yılının sonunda Türk Reasürans A.Ş.’nin iştiraki olarak kurulan ve YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyetlerini sürdüren T-Rupt Teknoloji, Azerbaycan’da gerçekleştirilen Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı’na misafir oldu.

Türk Reasürans grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren, akademik ve teknolojik yetkinlikleri üzerinden sigorta ve reasürans odaklı rekabetçi çözümler üreten ve global pazarlarda da ölçeklemeyi hedefleyen T-Rupt Teknoloji, Azerbaycan Merkez Bankası ve İcbari Sigortalar Bürosu tarafından düzenlenen konferansta yer aldı. Azerbaycan’ın depremselliği, yapılarının depreme karşı dayanıklılığı, gerçekleşebilecek depremlere karşı Azerbaycan’ın uğrayacağı mali kaybın bilimsel tahmin yöntemleri ve buna karşı alınabilecek finansal önlemleri içeren konferansta Türkiye ve Azerbaycan’dan deprem mühendisleri, yer bilimciler ve finans sektöründe tecrübeli yöneticiler önemli değerlendirmelerde bulundular. 

Azerbaycan Merkez Bankası Sigorta Denetim ve Düzenleme Dairelerinden sorumlu Genel Müdür Ziya Aliyev: “Son zamanlarda ülkemize yakın bölgelerde meydana gelen doğal afetler, özellikle kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan şiddetli depremin yol açtığı büyük çaplı hasarlar, zararı önleme politikalarının daha da güçlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde konut ve sanayi tesislerinin yoğun gelişimi, yerleşim yerleri ve şantiyeler için deprem tehlikesi derecesinin güvenilir bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu durum, acil durumlara ve bunların yol açabileceği hasarlara karşı ülkenin savunma kapasitesinin güçlendirilmesi açısından önemlidir. Bu alanda lider olan kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimini almak, bizler için çok kıymetlidir.” açıklamalarında bulundu.

Konferans’ta açılış konuşmasını gerçekleştiren ve öncelikle 6 Şubat depremleri sonrası ülkemize en hızlı şekilde yardım ekiplerini gönderen Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı’na ve yaklaşık bir ay boyunca deprem bölgesinde arama kurtarma ve diğer faaliyetlerde görev alan Azerbaycan ekiplerine teşekkürlerini sunan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, konuşmasında “Yürüttüğümüz en önemli çalışmalardan biri, Türk Reasürans bünyesinde geliştirmeye başladığımız ve daha sonra da Türk Reasürans’ın %100 iştiraki olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda kurduğumuz ve katastrof modelleme alanlarında faaliyet gösteren şirketimiz T-Rupt Teknoloji’de ürünleştirdiğimiz katastrof modelleme platformumuz CATMOD’dur.  T-Rupt “Türkiye Deprem Modeli” olarak tabir ettiğimiz modeli ülkemizin depremselliğini ve yapı stokumuzun özelliklerini dikkate alarak geliştirmiştir. Bu model sayesinde 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri sonrası depremlerin “olay bazlı modelini” çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş ve 10 günlük bir süreçte DASK’ın Kahramanmaraş Depremleri sonucu hasar tutarını yüksek bir isabet yüzdesiyle tahmin etmiştir. Türkiye’nin insan ve teknoloji kapasitesini kullanarak geliştirdiğimiz katastrof modelleme platformu CATMOD’dan Azerbaycan’ın da istifade etmesini diliyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Azerbaycan deprem aktivitesinin yüksek olduğu bir coğrafyada bulunmaktadır ve son 1500 yıl içinde büyük depremler tarafından sarsılmıştır. Bu gerçekten yola çıkarak ileriki yıllarda Azerbaycan’da meydana gelebilecek depremlere karşı yapılacak hazırlıklarda finansal etkinin tahmini, deprem modellemesi ve finansal kayıplara karşı alınabilecek önlemlere dikkat çeken konferansa, Azerbaycan kamu sektöründen bakanlıklar da dahil çeşitli kurumların katılımının yanı sıra finans sektöründen, özellikle de sigorta ve reasürans sektörlerinden şirketlerin temsilcilerinin katılımı sağlamıştır. Konferans, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere deprem kaynaklı mali risklere maruz bölge ülkelerindeki bilim ve finans çevrelerinin konu hakkındaki bilgilerini geliştirmeleri ve sorularına cevap bulmaları konusuna da büyük katkı sağlamıştır.