İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İŞ DÜNYASININ 2023 DUYGU BAROMETRESİ YAYINLANDI

Rasyonel ekonomiye adım atan ve son faiz kararıyla bunu pekiştiren Türkiye, yılın son çeyreğine yaklaşırken, iş dünyasının durumu 131 ülkede operasyonel gücü bulunan bağımsız Türk araştırma kuruluşu AGS Global tarafından yapılan araştırmayla ortaya konuldu.

‘İş Dünyasının 2023 Duygu Barometresi’ araştırmasında, şirketlerin üstyöneticilerine online gönderilen sorulara verilen cevaplar çarpıcı sonuçlarıortaya çıkardı. Araştırmaya katılan ve ekonomi yönetiminin aldığı kararlarıolumlu karşılayan 204 iş dünyası temsilcisi, Merkez Bankası’nın faiz kararınıda değerlendirdi.

‘Artış olumlu fakat yetmez’

Araştırmaya katılan iş dünyası temsilcileri ve üst yöneticilerin yüzde 78’i Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faizi 750 baz puan artışla yüzde 25’e çıkarmasını olumlu buldu. Bu artışın yeterli olup olmadığı sorusuna ise, ‘Artış devam etmeli’ diyenlerin oranı yüzde 76 olurken, sadece yüzde 24’ü artışın yeterli olduğu görüşünü savundu. Artışın sürmesini isteyenler, bu faiz oranları ile enflasyonla mücadele edilemeyeceğini, faizin enflasyonun üzerine çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Enflasyon hedefi ikna etmedi

AGS Global’in araştırmasına katılan iş dünyası temsilcilerinin yarısından fazlasına göre enflasyon hedefi ikna edici değil. Merkez Bankası’nın 2023 için yüzde 58,2024 yılı için yüzde 33 ve 2025 için ise yüzde 15 olarak açıkladığı enflasyon hedefi ikna edici olmaktan uzak bulunuyor. İş dünyasının yüzde 56,9’uhedeflerin tutmayacağı görüşünü taşırken yüzde 43,1’i ise hedefleri gerçekçi buluyor.

KKM’den çıkan para nereye gidecek?

124,7milyar doları bulan Kur Korumalı Mevduat’ı (KKM) sona erdirmek için attığıadımlar da iş dünyası temsilcileri tarafından olumlu karşılandı. Araştırmayakatılanların yüzde 66,7’sine göre, KKM’den çıkışın ilk adımı olan ‘TL payınagöre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulanmasına son verilmesi’kararını olumlu buldu. İş dünyasının yüzde 23,5’i KKM’den çıkış konusundakararsız kalırken, yüzde 9,8’i kararı olumsuz buldu. KKM’den çıkan birikiminnereye gideceği konusunda ise çoğunluk dövizde birleşti. Araştırmayakatılanların yüzde 43,1’i paranın dövize, yüzde 23,5’i altına, yüzde 11,8’igayrimenkule, yüzde 11,8’i borsaya ve yüzde 9,8’i ise TL mevduata gideceğiniöngördü.

Önce kamu ve hükümet tasarruf etsin

Katılımcılarıntasarruf yapması/harcamalarını kısması gerektiğini düşündüğü ilk ve neredeysetek kesim açık ara kamu-hükümet tarafı olurken, onu özel sektör ve hanehalkı-vatandaşlar izliyor. İş Dünyası temsilcilerinin yüzde 90,2’siharcamaların kısılmasında kamu ve hükümeti öncelikli görürken özel sektördiyenlerin oranı yüzde 5,9’da, hane halkı diyenlerin oranı ise yüzde 3,9’dakaldı.

AB’yetam üyelik açıklamaları heyecan yarattı

AGS Global Kurucu CEO’su Ahmet Güler, araştırmanın sonuçlarının iş dünyasının halen temkinli bekleyişini sürdürdüğünü ortaya koyduğunu söyledi. ‘İş Dünyası Duygu Barometresi’ araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Güler, “Son zamanda AB ile yakınlaşma açıklamalarının patron ve yöneticilerde heyecan uyandırdığını görüyoruz. Araştırmaya katılanların yüzde 74,5’i AB ile tam üyelik perspektifine olumlu bakarken, iş dünyasının sadece yüzde 7,8’i olumsuz yaklaşıyor. Yüzde 17,7’siise bu konuda kararsız bir tavır sergiliyor” dedi.

Temkinli bekleyiş 3,5 yılın zirvesinde

Ekonomi yönetiminin doğru hamleleri destekleyen, ancak halen alınan kararların yetersiz olduğunu düşünen iş dünyasının yılın son çeyreğinde önünde en büyük sorun olarak finansmana erişimi gördüğünü ifade eden Güler, “Araştırmaya katılanların yüzde 88’ifinansmana erişmekte sıkıntı yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini düşünüyor. Onu maliyetlerin yükselmesi, tutarsız politikalar, resesyon tehlikesi ve göçmen sorunları izliyor. Bu sıkıntılar da iş dünyasını dördüncü çeyrekte daha temkinli olmaya itiyor. Bu sıkıntılar nedeniyle iş dünyasının üçte ikisi yılınson çeyreğinde şirketinin temkinli bekleyişe devam edeceğini söylüyor. Bu 2020Şubat’ından bu yana tarihsel zirveyi temsil eden bir veri”açıklamasını yaptı.