İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’de Mortgage Kullanarak Ev Almak Mümkün!

Türkiye’deki ekonomi nedeniyle inşaat maliyetlerinde yaşanan fiyat artışları, konut fiyatlarının olağan dışı yükselmesinde sebep oldu. Bu etkenler, Türkiye’de 2023 yılında yabancıya konut satışında da negatif olarak yansıdı. Konut fiyat artışları yabancı ve Türk gayrimenkul yatırımcısının, yatırımlarını yurtdışına yönlendirmesine neden oldu.

Ülkedeki bu gerçekliği göz önüne alarak önemli bir ziyaret gerçekleştirdik. İngiltere’den konut almak isteyen Türk vatandaşlarına danışmanlık yapan Casalia Homes’un Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu’nu Keskin Medya Haber Grubu olarak Türkiye ofislerinde ziyaret ettik ve İngiltere’de konut almak için yol haritasını ve avantajları konuştuk.

Casalia Homes Ne Yapıyor?

Casalia Homes’un emlak danışmanlık şirketi olarak hizmet vermek üzere İngiltere merkezli olarak kurulduğunu söyleyen İbrahim Gedikoğlu, şirket olarak eski İngiliz evlerini yenileme ve tadilat hizmeti de verdiklerini belirtti. Kemal Sidar tarafından kurulan Casalia Homes’a Türkiye süreçlerini yönetmek üzere 2023 yılı itibariyle İbrahim Gedikoğlu’nun dâhil olduğunu anlıyoruz. İbrahim Gedikoğlu: “İngiltere’deki şehirleşme yapısına baktığımızda evler oldukça eski ve bazı uzmanlık iş konularında ise oldukça fazla çalışan açığı bulunuyor. İngiliz ev sahipleri tarafından İnanılmaz derecede yenileme talebi geliyor. Casalia Homes İngiltere’de buna yönelik bir çalışma yürütüyor ve de Türklerin İngiltere’ye olan taleplerinde onlara yol gösteren bir misyon üstleniyor.” bilgisini paylaştı.

Londra’da Konut Fiyatları

Operasyonlarını Londra’da yoğunlaştıran Casalia Homes’un Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu’na Londra konut fiyatlarını sorduk. Gedikoğlu; “ Londra’da iş ve yaşam yoğun bir lokasyonda m2 biriminde 50 bin pounda kadar fiyatlar görebiliyoruz ama çoğunlukla el değiştiren fiyat aralığı 5 Bin pound ortalamasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakamın üstünde ve altında birim m2 fiyatları ile Londra’da ev almak mümkün olacaktır. Şehrin büyüme dinamikleri var. Yapılan metro hattı, hat üzeri lokasyonlardaki gayrimenkul fiyatlarını pozitif yönde etkiliyor. İngiltere’de okulların dereceleri var. Çocuğunu iyi bir okula göndermek isteyen aile, o okulun bölgesindeki bir eve daha fazla ücret ödemeyi tercih edebiliyor. Bu sosyal olgu, puanı yüksek olan okul bölgesindeki gayrimenkul fiyatlarını yukarı yönlü etkileyebiliyor.” dedi.

Süreç Nasıl İşliyor?

İngiltere’ye daha önce gitmemiş ama parasını yabancı bir ülke gayrimenkul piyasasında değerlendirmek isteyen Türk vatandaşlarının, İngiltere’den konut alma süreçleri korkutucu olabilir. İlanı gördü, beğendi, işlem için İngiltere’ye mi gitmesi gerekiyor?

İngiltere’den konut almak isteyen Türk vatandaşları için işlem adımlarını Casalia Homes Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu’na sorduk. Gedikoğlu: “ Bizim listelediğimiz bir ilanı gören Türk vatandaşı elbette gelip yerinde görebilir elbette ama biz Casalia Homes olarak İngiliz kanunlarına göre resmi süreçleri gerçekleştiriyor ve takip ediyoruz. İşlem için fiziken gelmesine gerek yok.

İki yöntem var. İngiliz vatandaşlığı veya oturum izninizin olmadığı bir durumda, İngiltere’den bir avukat ile anlaşıyorsunuz. Hükümet o avukatı muhatap alıyor ve avukat mülkü sizin adınıza alıyor. Bu işlem peşin ödeme için geçerli. İngiliz hükümeti paranın da kaynağının belirtilmesini zaruri koşuyor. Avukat, sizin adınıza işlem yapıyor olsa bile aynı zamanda İngiliz hükümetine sorumlu bir görevli pozisyonunda bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

Tapu Masrafları ve İşlem Giderleri

Ev alırken oluşacak tapu masrafları ve diğer işlem ücretleri de bilmek gerekiyor. Masraflar hakkında bilgi veren İbrahim Gedikoğlu: “İngiltere’de ev alırken alım-satım masrafları evin fiyatına göre %5 ile %8 arasında değişiyor. Örneğin, 500 Bin Pound fiyatlı bir evin 25 Bin Pound bir hukuki işlem ücreti ortaya çıktığı bir örnek mevcut. Alt fiyatlarda yüzde oranı daha yüksek, fiyat arttıkça yüzde oranı daha düşük oranlarda uygulandığını görebiliyoruz. İşlemleri yürüten avukatlar için de bir avukatlık ücreti ortaya çıkıyor. Örnek verdiğimiz 500 Bin Pound evin işlemleri için 2000- 3.500 Pound bir avukatlık ücreti oluşuyor.” bilgisini verdi.

İngiltere’de Mortgage Kullanarak Ev Almak Mümkün!

Türkiye’de konut kredileri faizlerinin çok yüksek oranlarda seyretmesi, toplam kredili konut satışlarını %5 seviyelerine düşürdü. Bir yabancı olarak İngiltere’de mortgage kullanarak ev almak mümkün olabilir mi? İngiltere’de mortgage faizleri ne durumda?

İngiltere’de konut almak için ikinci bir yöntem olan kredili satışlara Türk vatandaşlarını nasıl entegre edileceği konusunda bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini belirten İbrahim Gedikoğlu, İngiltere’de bir şirket kurmak suretiyle mortgage kullanmanın mümkün hâle geldiğini söyledi. Buradaki sürecin nasıl işlediğini sorduğumuz İbrahim Gedikoğlu: “ İngiltere’de mortgage kullanarak konut almak isteyen Türk vatandaşlarına bir şirket kurulum yapıyoruz. Hükümete karşı resmiyeti sağlamak için şirketin direktörünü Casalia Homes olarak biz atıyoruz. Muhasebe ve avukat hizmetlerini sağlıyoruz. Bunlar sağlandıktan sonra bankaya gidip mortgage başvurusu yapılabiliyor ve bunun için şirketin belli bir süreyi doldurmasına gerek olmuyor. Mortgage tutarı, evin satış fiyatının maksimum %70 oranı tutarında verilebiliyor. Şirket olarak bankaya mortgage kullanılıyor, ev şirketin adına alınıyor, şirket sahibi olarak ev sizin oluyor. Mortgage kullanmanın da 2 Bin Pound bir dosya masrafı ortaya çıkıyor.

Pandemi dönemi sonrasında bütün ülkelerde az veya çok artış gösteren mortgage faizlerinin İngiltere’de gerilemeye başladığını görüyoruz. Mortgage faizleri değiştiğinde tüketicinin de faizleri aşağı yönlü etkileniyor ve bu ödemelerine yansıyor.

Mortgage ödemelerinde de iki yöntemle karşılaşıyoruz. Bir yöntemde; anapara ve faizi birlikte ödeniyor; diğer yöntemde ise anaparayı ödemeden sadece bankaya faizi ödeniyor. Konutu bir yatırım amacıyla alıp 5 yıl sonra satmayı hedefleyenler, satışa kadar faiz ödemesini yapıp satış esnasında anaparayı ödeyerek süreci tamamlayabiliyor.” bilgisini paylaştı.

İngiltere’de kiraların da artış gösterdiğini belirten İbrahim Gedikoğlu, bahsettiğimiz fiyat aralıklarında bir konutun kira getirisi, mortgage taksitini ödüyor ve senelik 5 Bin Pound kadar da bütçenize kalabiliyor, dedi. Casalia Homes olarak kiralama süreçlerini de takip ettiklerini söyleyen Gedikoğlu, Türk vatandaşlarına bütüncül hizmet verdiklerini belirtti.

“Ortaklaşa Yatırım İmkânı Sunuyoruz!”

İngiltere’de konut yatırım yapmak arzu ve isteğinde olan ama bunun için peşinatı yeterli gelmeyen Türk vatandaşlarına başka bir alternatif yarattıklarını söyleyen İbrahim Gedikoğlu, kendi network havuzumuzdan benzer bütçedeki kişileri bir araya getirip ortaklaşa konut almalarını sağlıyoruz, bilgisini paylaştı.

Türk Vatandaşının İngiltere’den Konut Alarak Sahip Olacağı Bir Avantaj Var mı?

Türkiye 3 kez değiştirdiği belirli fiyat aralıklarında gayrimenkul alımı ile yabancıya vatandaşlık verme politikası izliyor. Benzer uygulamaları farklı ülkelerde de zaman zaman görebiliyoruz. Bu noktada, İngiltere’den konut alan bir Türk vatandaşının sahip olacağı bir avantajın olup olmadığını sorduğumuz İbrahim Gedikoğlu, şu anda bu şekilde bir yöntemle vatandaşlık ve oturum izni gibi bir avantaj verilmediğini belirtti. İngiltere’de yaşamak veya farklı bir amaçla gitmenin tamamen vizeye tabi olduğunu belirten Gedikoğlu, schengen bölgesine göre İngiltere vize vermekte daha bonkör davranıyor, açıklamasında bulundu.

Türkiye’de 2007 yılından bu yana Etkin Proje olarak şirketlere Ar-Ge proje yönetimi ve finansman konularında hizmet verdiklerini de belirten İbrahim Gedikoğlu, yönetim kurulu üyesi olduğu GEON Yapı Teknolojileri ile çelik modüler yapı alanında faaliyet gösterdiklerini açıkladı. Bu alandaki faaliyetlerini ayrıca haberlerimize taşıyor olacağız.

İngiletere’de konut satın almak için mortgage kullanma imkânından farklı seçeneklere kadar alternatifler yaratan Casalia Homes’u tebrik ediyoruz. Faaliyetlerinin takipçisi olacağız.