İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İMMİB İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Sanayiye Destek Olacak

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), Avrupa Birliği’nin desteğiyle Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıyan   “SU KAYBININ ÖNLENMESİYLE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM VE DAYANIKLILIĞIN DESTEKLENMESİ” projesini hayata geçiriyor. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu projenin hibe sözleşmesi İMMİB Koordinatör Başkanı Adil Pelister tarafından imzalandı. 

Projede, kimya ve maden sektörlerinde su yönetimi konusunda farkındalık oluşturulması yoluyla iklim değişikliğine uyum ve dayanıklılığın desteklenmesi hedefleniyor. İMMİB tarafından hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen projenin hibe sözleşmesi İMMİB Koordinatör Başkanı Adil Pelister tarafından imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasının ardından proje, 14 Aralık 2023 tarihi itibariyle faaliyetlerine resmi olarak başladı.

Proje, Marmara Bölgesi’nde kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı ile metal olmayan mineral ürünlerin imalatı sanayilerinde kaydebilen su miktarlarının azaltılmasını hedefliyor. Bu sayede, tüm dünyayı etkileyen iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin yavaşlatılması ve bunlara karşı dayanıklılığın arttırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmaların üretim süreçlerindeki su kullanımları ile ilgili birtakım analizler gerçekleştirilecek. Diğer yandan da, su yönetimi konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla, Avrupa’da yürütülen iyi uygulama örneklerinin incelenmesi ve bu tecrübelerin yaygınlaştırılması planlanıyor.  

İMMİB, iklim değişikliğine uyum ürecinde önemli bir yer tutan su tüketimi konusunda firmaların ve ülkemizin bilinç düzeyini artırarak daha sürdürülebilir yarınlara katkı sağlamayı hedefliyor.