İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

egaranti, Startup Burada üzerinden 2. tur paya dayalı kitle fonlaması kampanyası

Fona ihtiyaç duyan girişim ve projeleri yatırımcılarla buluşturan dijital platform Startup Burada, egaranti ile sekizinci kitle fonlama kampanyasını gerçekleştiriyor. Türkiye’nin ilk dijital garanti belgesi çözümü egaranti, 27 Kasım’da başlattığı Startup Burada Platformu’nda paya dayalı kitle fonlaması kampanyası 30 gün sürecek.

Türkiye’nin finans ve teknoloji alanında öncü “doğru zamanda doğru şirketlere yatırım yapma” vizyonuyla hareket eden yatırım grubu Hedef Holding’in grup şirketlerinden İnfo Yatırım, fona ihtiyaç duyan girişim ve projeleri yatırımcılarla buluşturan dijital platformu Startup Burada ile sektördeki deneyimini yeni finansman yöntemlerinden biri olan “Kitle Fonlaması” alanına yansıtarak, girişim ve projelere gelişim fırsatı yaratıyor. Geniş yetkili aracı kurum olarak Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Kitle Fonlaması için lisans alan banka dışı ilk aracı kurum olan İnfo Yatırım’ın çeyrek asırlık tecrübesi ile yönettiği “Startup Burada” platformunda girişimlere proje aşamasında kendilerini tanıtma ve fon bulma zemini oluşturulurken, yatırımcılara da erken aşamada gelecek vadeden, yenilikçi ve özgün projelere güvenle ortak olma imkânı sağlıyor.

Kampanyada hedef ek fonlama dahil 21,6 milyon TL’lik fon

Egaranti 27 Kasım’da başlayan kampanya süreci 30 gün sürecek. Türkiye’nin ilk dijital garanti çözüm uygulaması olan egaranti girişimi, Startup Burada ile çıktığı yatırım turunda 18 milyon TL fon toplamayı hedefliyor. Yüzde 20 ek satış ile kampanyayı 21,6 milyon TL ile tamamlama hedefinde olan egaranti bu fon karşılığında şirket paylarının yüzde 12’sini yatırımcılarına arz ediyor. 

Proje linki: https://platform.startupburada.com/project/327

Ağustos 2022’deki değerlemesi 25 milyon TL”

egaranti, tüketicilerin garanti süreçlerini tek panelden kontrol etmeleri için, firmalara dijital garanti çözümleri sunan bir web uygulaması olarak faaliyet gösteriyor. Şirketler, API tabanlı egaranti platformunu e-ticaret altyapılarına, pazar yerlerine ve fiziksel satış kanallarındaki CRM sistemlerini saniyeler içerisinde entegre ederek garanti süreçlerini tek bir noktadan yönetebiliyor. Kasım 2021’de Kamil Kınacı, Sinan Peksoy ve Faruk Yılmaz tarafından kurulan girişim, şu anda 11 kişilik ekibiyle faaliyet gösteriyor. 2022 yılında canlıya alınan egaranti, 110 marka, 24 partner ve 250 bin üzerinde kullanıcıyla aktif faaliyet gösteriyor. Kurucu ortaklardan Sinan Peksoy’un önceki şirketinde yaşadığı problemlerden ortaya çıkan girişim fikri, 2021 Kasım ayında TÜBİTAK 1512 desteğiyle geliştirilmeye başlanmıştır. Ağustos 2022’de Startup Burada Kitle Fonlama Platformu üzerinden ilk kampanyasında Startup Burada GSYF, Mustafa Namoğlu, Ozan Doğan, Kerem Özten ve Yiğit Çallı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yatırımcılardan 25 milyon TL değerleme üzerinden 2,8 milyon TL’lik tohum öncesi yatırım turunu tamamlanmıştır. Yatırım sonrasındaki kısa sürede partnerliklerini büyük ölçüde tamamlayan API tabanlı platforma kolay bir şekilde entegre olan firmalar, garanti süreçlerini ve buradaki verileri uçtan uca kontrol edebiliyor. Kurucu ortaklardan Sinan Peksoy, firmaların satış sonrası hizmetlerde maliyetlerini azaltmalarına ve aynı zamanda firmaların gelir elde etmelerine olanak sağladıklarını söylüyor. Girişimin globalde Extend, Arma Karma, Clyde gibi rakipleri mevcuttur ancak global pazardaki rakipler ile çoğu noktada benzer bir modele sahip olunsa da egaranti’yi ayıran temel noktanın merkezinde veriyi konumlandırması olduğu belirtiliyor. Girişimin gelir modeline baktığımızda, B2B’de firmalara, bulut tabanlı web uygulaması içerisindeki çözümler için abonelik sistemi bulunuyor. Firmalar sistem üzerinden, satın alma sonrası ek garanti planları sunuyor. B2C’de ise bu planları satın alan kullanıcılardan komisyon ile gelir elde ediliyor.

“Girişim şirketi yatırımla birlikte egaranti çözümünü global arenada sürdürecek.”
 Ekim ayında yüzde 110 oranında büyüyen girişimin Aralık sonu için hedefi, e-fatura çözümlerinin satışlarında faaliyet gösteren 30 iş ortağıyla çalışmaya başlamak. Önümüzdeki aylarda ise girişim, kullanıcılarına garanti yönetiminin yanı sıra hem Türkiye’de hem de Avrupa’da sigorta çözümleri sunmaya hazırlanıyor. Firmalardan garanti belgesi aktarım başına kontör modeli üzerinden gelir elde eden egaranti, 2024 yılı içinde 400 firma ile anlaşarak 10 milyon kullanıcıya garanti verisi aktarmayı ve gelir modellerine sigorta, yedek parça gibi ek hizmetleri eklemeyi hedefliyor.

“Hem bireysel hem nitelikli yatırımcıları hedefliyoruz.”

Günümüz dünyasında küresel ölçekte süregelen bir fenomen olan kitle fonlaması her geçen gün girişimciler ve yatırımcılar için önemini artırıyor.  Platformdan yatırım yapacak kişilere seslenirken sadece bireysel yatırımcıyı değil nitelikli yatırımcıları da hedeflediklerini söyleyen Startup Burada Yatırım Komitesi Üyesi Kerem Özten, şunları söyledi: “Risk ve Girişim Sermayesi Fonları, melek yatırımcılar ve melek yatırımcı ağlarını da platforma katarak bir komünite yaratmak istiyoruz. Diğer yatırım opsiyonlarına kıyasla sürecin daha pürüzsüz ilerlemesi ve girişimcinin işine odaklanabilmesine olanak verdiği için Paya Dayalı Kitle Fonlaması girişimciler tarafından ilgi görüyor. Bu sebeple de iyi girişimlerin platformda yer almasıyla yatırımcılar platforma yönelirken birbirini destekleyen bu çift taraflı yapı sayesinde giderek artan kampanya sayılarına ulaşacağımızı öngörüyoruz. E-garanti ile başarıyla sonuçlanan ilk kampanyamız sonrası, ikinci turda da bu süreci beraber yürütüyoruz.”