İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Driventure Sürdürülebilirlik Odaklı İlk Yatırımını Gerçekleştirdi 

İnovatif ve yeni nesil çözümler sunan girişimleri destekleyen Ford Otosan’ın kurumsal risk sermayesi şirketi Driventure, sürdürülebilirlik odağındaki ilk yatırımını gerçekleştirdi. Driventure, Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında hayata geçirdiği dijital atık yönetimi çözümlerinin verimlilik alanındaki başarısı üzerine Evreka adlı girişimi yatırımla destekleme kararı aldı.

Ford Otosan’ın otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendirecek girişimleri desteklemek için kurduğu Driventure, yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Sürdürülebilirlik odak alanında ekosistemi geliştirmek isteyen Driventure, dijital atık yönetimi çözümleri tasarlayan bir girişim olan Evreka’ya yatırım yapma kararı aldı. Evreka, Driventure’ın portföyündeki ilk sürdürülebilirlik yatırımı olarak dikkat çekiyor. 

“Gelecek Şimdi” vizyonu doğrultusunda üretimde sıfır atık, atıkların geri kazanımı ve döngüsel ekonomi modeline öncelik veren Ford Otosan, Evreka ile Gölcük fabrikasındaki boyahanede atık yönetimi üzerine 2023 yılından bu yana çalışıyor. Bu teknolojik çözümler sayesinde, Ford Otosan’ın atık yönetimi süreçleri daha verimli hale geldi, geri dönüşüm oranları arttı, böylece çevresel etkisi azaldı. Driventure, bu başarı üzerine Evreka ile yatırım sürecini başlattı. 

Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik odaklı atılımlarıyla birlikte bu yatırım kararı, girişimcilik ekosistemine aktif katkı sağladığını göstermenin yanı sıra yatırım süreçlerinde stratejik uyuma verdiği önemi de vurguluyor.

Driventure, ekosistemini büyütüyor 

Driventure, Ford Otosan tarafından Türkiye otomotiv sanayisinin ilk girişim sermayesi şirketi olarak 2019 yılında kuruldu.

Hem yerel hem de global girişim ekosistemini yakından izleyen Driventure; akıllı hareketlilik, elektrifikasyon, bağlantılı ve otonom araç teknolojileri, endüstri 4.0, otomotivde müşteri deneyimi ve sürdürülebilirlik odak alanlarında, tohum veya erken aşama seviyesinde olan, yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimleri destekliyor. Girişim havuzunu her geçen gün büyüten Driventure; sadece 2023 yılında 750’nin üzerinde start-up ile temas ederek 30’un üzerinde iş birliği kurdu. Driventure bugüne kadar Optiyol, Bluedot, Delivers.AI, Deepenai ve Saha Robotics gibi girişimleri yatırımla destekledi.

Ford Otosan, Driventure ve diğer yatırım faaliyetleri aracılığıyla inovasyonu teşvik etmeyi, girişimlerle daha aktif işbirliklerinde bulunmayı, pazardan içgörü kazanmayı ve yeni iş modellerini geliştirmeyi hedefliyor.