İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dell Technologies, Dell AI Factory ile Yapay Zekâ Odaklı İnovasyonu Hızlandırıyor 

Dell Technologies’in masaüstünden veri merkezine ve buluta kadar dünyanın en geniş yapay zekâ çözümleri portföyü, müşterilerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapay zekâ fırsatlarını yakalamalarına yardımcı oluyor

Dell Technologies, müşterilerine geleneksel bir satın alma veya Dell APEX aboneliği yoluyla özel ihtiyaçlarına yönelik yapay zekâ uygulamaları oluşturmaları için cihazdan veri merkezine ve buluta kadar sektörün en geniş yapay zekâ portföyünü ve teknoloji ortaklarından oluşan açık bir ekosisteme erişmelerini sağlayan Dell AI Factory’i hayata geçirdiğini duyurdu. 

Dell Technologies Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Jeff Clarke, konuyla ilgili, “Yapay zekâ, işletmeleri eşi benzeri görülmemiş bir hızla dönüştürüyor. Yeni yapay zekâ bilgisayarları üretkenliği ve iş birliğini dönüştürürken, veri merkezlerinin yapay zekânın hızını ve ölçeğini kaldıracak şekilde sıfırdan tasarlanması gerekiyor. Burada ihtiyaç duyulan, yapay zekânın özel taleplerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış yeni BT altyapısı ve cihazlar. Dell AI Factory, müşterilerin dünyanın en geniş yapay zekâ portföyü ve önde gelen YZ ekosistem ortaklarıyla YZ kullanımlarını hızlandırmalarına yardımcı olarak doğru boyutta yaklaşımların yanı sıra, şirket içinde, uçta ve bulut ortamlarında YZ dağıtımları üzerinde daha fazla kontrol sunuyor” dedi. 

Yapay zekâ performansını hızlandıran yapı

Dell’in istemci cihazlarını, sunucularını, depolama, veri koruma ve ağ iletişimi çözümlerini içeren kapsamlı yapay zekâ portföyü, Dell AI Factory’nin temelini oluşturuyor. Dell Technologies, artan yapay zekâ taleplerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış yeni ürün ve çözümlerle bu portföyü daha da güçlendiriyor.

Bu kapsamda yapay zekâ inovasyonunu besleyen verileri yönetmek ve korumak için geliştirmeler geliyor.

All-flash dosya depolama çözümü olan Dell PowerScale F910, zorlu YZ iş yüklerinin gereksinimlerini karşılayarak performansta ve üstün yoğunlukta yüzde127’lik bir artışla YZ içgörülerine daha hızlı erişim sağlıyor.

Project Lightning, büyük ölçekli ve karmaşık yapay zekâ iş akışlarının eğitim sürelerini hızlandırmak için PowerScale’e entegre edilecek yeni, yüksek performanslı bir paralel dosya sistemi yazılım mimarisi olarak öne çıkıyor. 

Dell Solution for AI Data Protection ise Dell veri koruma yazılımıyla cihazları ve dağıtımı kolaylaştırmak için bir referans tasarımıyla müşterilerin kritik yapay zeka uygulamalarını ve verilerini korumalarına yardımcı oluyor.

Dell’in yeni genişletilmiş ağ iletişimi portföyü, yapay zekâ performansını hızlandıran bir yapı da sunuyor. Broadcom Tomahawk 5 yonga setiyle desteklenen Dell PowerSwitch Z9864F-ON, en zorlu ağ ortamlarına hitap eden yüksek verim, düşük gecikme süresi ve kolay ölçeklenebilirlik sağlayan modern bir ağ mimarisi aracılığıyla yapay zekâ uygulamalarının ağ performansını iki katına çıkarıyor. 

Dell PowerEdge XE9680, Broadcom 400G PCIe Gen 5.0 Ethernet adaptörlerini destekliyor. PowerEdge donanımı, PowerSwitch Z9864F-ON ve 400G PCIe Gen 5.0 Ethernet adaptörleri, kuruluşların sağlam ethernet yapıları oluşturarak daha yüksek performans, ölçeklenebilirlik ve verimlilik elde etmelerini sağlıyor.

Enterprise SONiC Distribution’daki yenilikler ise yapay zekâ performansını artırırken, SmartFabric Manager for SONiC, SONiC yapılarını yönetmek için tek bir arayüzle dağıtımı, düzenlemeyi ve yaşam döngüsü yönetimini kolaylaştırıyor.

Lider iş ortağı ekosistemi  yapay zekânın değer yaratma süresini hızlandırıyor 

Dell ile önde gelen ekosistem iş ortakları arasındaki sıkı iş birlikleri, tam entegre çözümler sunarak müşterilerin yapay zekâyla çalışmaya başlamasını kolaylaştırıyor.

Dell Technologies, üretken yapay zeka modellerinin şirket içinde optimize edilmiş dağıtımını sunmak için Hugging Face ile iş birliği yapan ilk altyapı sağlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Dell Enterprise Hub on Hugging Face, kuruluşların Dell altyapısını kullanarak şirket içinde açık, özelleştirilmiş büyük dil modellerini (LLM’ler) kolayca ve güvenli bir şekilde eğitmelerine ve dağıtmalarına olanak tanıyor. 

Bu deneyim, sohbet robotları ve müşteri desteği gibi kullanım durumları için kendi yapay zekâ uygulamalarını oluşturan müşterilerin değer elde etme süresini hızlandırıyor ve doğrudan Hugging Face’in yapay zekâ oluşturucuları için lider açık platformundan erişilebiliyor.

Dell Technologies, Meta Llama 3 modellerinin Dell altyapısı ile şirket içinde dağıtımını kolaylaştırmak için Meta ile iş birliğini sürdürerek test sonuçları, performans verileri ve dağıtım planları sağlıyor.  

Dell AI Solution for Microsoft Azure Yapay Zeka Hizmetleri, Dell APEX Cloud Platform for Microsoft Azure üzerine inşa edilen konuşma transkripsiyonu ve çeviri yetenekleri gibi YZ hizmetlerinin  dağıtımını hızlandırıyor.

Genişletilmiş hizmet portföyü ile yapay zekâ yolculuğunu kolaylaştırıyor

Dell, yapay zekâ çalışmalarından daha iyi iş sonuçları elde etmek için kapsamlı Yapay Zekâ Profesyonel Hizmetleri portföyünü de geliştiriyor. 

Microsoft Copilot Çözümleri için Uygulama Hizmetleri, GitHub, Güvenlik, Windows ve Satış alanlarında Microsoft Copilots deneyimlerini kullanma konusunda uzman rehberliği sağlayarak kurumların çalışma şekillerini dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Dell Enterprise Hub on Hugging Face için Hızlandırıcı Hizmetler, Dell Portal on Hugging Face’i kullanarak hızlı yapay zekâ prototipleme için araç ve model seçimi ve kullanım durumu uyarlaması konusunda stratejik danışmanlık ile değer elde etme süresini kısaltıyor.

Dell AI Factory, yapay zekâ kullanımını hızlandırmak için NVIDIA ile iş birliği yapıyor

Dell Technologies, NVIDIA ile desteklenen Dell AI Factory’yi yeni sunucu, uç nokta, iş istasyonu, çözüm ve servis geliştirmeleriyle genişletti. Mart ayında duyurulan NVIDIA ile desteklenen Dell AI Factory, entegre Dell ve NVIDIA yetenekleri veya önceden doğrulanmış, tam kapsamlı çözümler sunarak yapay zekânın kullanımını hızlandırıyor.

Satış/Kullanıma Sunuş Tarihi

  • Dell PowerScale F910, 21 Mayıs 2024’te tüm dünya genelinde satışa sunulacak.
  • Dell Solution for AI Data Protection referans tasarımıyla 2024’ün ilk yarısında kullanıma sunulacak. 
  • Dell PowerSwitch Z9864F-ON ve Enterprise SONiC Distribution geliştirmeleri Ağustos 2024’te küresel çapta satışa sunulacak. 
  • SmartFabric Manager for SONiC, Ağustos 2024’te Kuzey Amerika, EMEA ve APJ’de satışa sunulacak. 
  • Broadcom 400G PCIe Gen 5.0 Ethernet adaptörleri , Temmuz 2024’ten itibaren PowerEdge XE9680 sunucularında mevcut olacak. 
  • Dell Solution for Microsoft Azure AI Hizmetleri  2024’ün ikinci çeyreğinde tüm dünyada kullanıma sunulacak. 
  • Dell Enterprise Hub on Hugging Face 21 Mayıs 2024’te tüm dünyada kullanıma sunulacak. 
  • Microsoft Copilot Çözümleri için Uygulama Hizmetleri, hâlihazırda tüm dünyada kullanıma sunuldu.
  • Dell Enterprise Hub on Hugging Face için Hızlandırıcı Hizmetler, Mayıs 2024’ün sonlarında Kuzey Amerika, EMEA ve APJ’de kullanıma sunulacak.