İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN ÇATI BİRLİĞİ TÜRKÇİMENTO 2023 YILININ İLK ÇEYREK SONUÇLARINI AÇIKLADI:  ÇİMENTO SEKTÖRÜ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDEN UMUTLU

2023 yılının ilk 3 ayında TÜRKÇİMENTO üyelerinin toplam üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7’lik artışla 15,9 milyon tona yükseldi. 2023 Ocak-Mart döneminde çimento sektörünün toplam iç satışları ise %23,4 artarak, 12,1 milyon tona çıktı. 

Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, üyelerine ait 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Sektörün %94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2023 yılı Ocak-Mart döneminde çimento üretimi geçen yıla oranla yüzde 9,7’lik artışla 15,9 milyon tona yükseldi. 2023 yılı ilk 3 aylık dönemde iç satışlar da %23,4 artışla 12,1 milyon tona çıktı. İlk çeyrekte çimento ihracatı ise %20,2 geriledi. 

Çimento sektörü, yaklaşık %7 küçülme yaşadığı 2022 yılından sonra 2023 yılına, 2022 yılı Ocak ayının baz etkisiyle, iç piyasa satışlarında artış ve ihracatta düşüş ile başladı. Şubat ayında yaşanan düşüşten sonra Mart ayında üretim ve iç satış tekrar artış eğilimine girdi. Bölgesel bazda iç satışlarda Güney Doğu Anadolu dışında, tüm bölgelerde artış yaşandı. 

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, inşaat sektöründe yaşanan küçülmenin de etkisiyle çimento sektörünün 2022 yılını iç ve dış satışlarda tonaj olarak daralma ile tamamladığını hatırlatarak, 2023 yılının ilk 3 ayına ilişkin verileri şöyle değerlendirdi:

“Sektör olarak 2023 yılının ilk üç ayında üretim ve iç satışta artışlar yaşasak da üretim maliyetlerimizin yaklaşık %85’inin enerji kaynaklı olduğu düşüldüğünde, önümüzdeki dönemde işçi ücretleri ile kurlardaki ve enerji fiyatlarında artış yaşanması durumunda, sektörümüzü etkilemesinin kaçınılmaz olacağı aşikardır. Bununla birlikte yılın ikinci yarısında daha farklı ve olumlu bir resmin ortaya çıkacağını öngörüyoruz. Öte yandan çimento sektörünün büyümesini en çok etkileyen unsurlar, kuşkusuz inşaat sektörü ve alt yapı yatırımlarıdır. Bu yatırımları karşılayabilecek üretim kapasitemiz fazlasıyla mevcuttur. Hükümetimizin uygulayacağı politikaların açıklanmasıyla birlikte ortaya çıkacak uluslararası yansımalar neticesinde, gelecek döneme dair pozitif sinyaller alıyoruz.”

OCAK- MAYIS İHRACAT RAKAMLARI 

İhracatı Birlikleri’nin geçici verilerine göre, 2023 Ocak-Mayıs döneminde çimento sektörünün toplam ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre %18,3 oranında gerileyerek 530 milyon dolara indi. Toplam ihracat miktarı ise 5 aylık dönemde %35,8 oranında azalarak 8,1 milyon tona geriledi. Klinker ihracatındaki düşüş ise miktar bazında %70,6’yı, değer bazında %65,8’i buldu. Sektörün toplam 8,1 milyon tonluk ihracatının 6,7 milyon tonu çimento, 1,4 milyon tonu ise klinkerden oluştu.