İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayten Tusun: Konut Talebi İstanbul’un Çeber İlçelerine Kayıyor!

Gayrimenkul Danışmanı Ayten Tusun, İstanbul’un konut satış verileriyle Anadolu Yakasını analiz etti. Geçmişte rekor konut satışı gerçekleşen ilçelerde satışların sönük geçtiğini söyleyen Ayten Tusun, Anadolu Yakasında Tuzla’nın en yüksek satışı yakaladığını belirtti.

Şubatta 16.344 konut Satıldı

İstanbul’da gerçekleşen toplam konut satışının Ocak ayına göre 3 bin kadar artış gösterdiğini belirten Ayten Tusun, Anadolu Yakası özelinde yaptığı analizi paylaştı. Anadolu Yakasının merkez ilçesi Kadıköy’de satışların stabil devam ettiğini söyleyen Tusun, Şubat ayında 716 satış ile Ocak ayını takip ettiğini belirtti. Dünyanın sayılı caddelerinden Bağdat Caddesi’ni içerisinde barındıran Kadıköy’de bu lokasyondaki fiyatların İstanbul’un en yüksek fiyatları arasında olduğunu belirten Ayten Tusun, buna rağmen Kadıköy’ün konutta talebinin hız kesmediğini söyledi.

Pendik ve Sancaktepe’de lokasyon

5-10 yıl öncesinde Anadolu Yakasının en fazla konut geliştirilen, talep gören ve konut satılan ilçeleri Sancaktepe ve Pendik ilçelerinde belirli doluluk oranlarına gelinmesi ve fiyatların orta gelirli için oldukça yüksek rakamlara çıkmış olması nedeniyle bu ilçelerdeki satış rakamlarının son aylarda rekor seviyelerini göremediğini belirten Tusun, şu ana kadar oluşan konut stoğu ile konut satış hareketlerinin yine de canlı olacağını öngördüğünü belirtti.

Tuzla’ya Talep Yoğun

Enflasyona bağlı olarak gelen fiyat artışları son 3 yılı bunalıma soktu. İstanbul’un merkez ilçelerinde konut alabilme umudunu kaybeden orta gelirli, artık çeper ilçelere yöneliyor. İstanbul Anadolu Yakasının Kocaeli sınırı olan Tuzla ilçesi, müteahhit firmaların ve konut talebinde bulunan vatandaşların talebini karşılık vermiş görünüyor. 732 konut satışı ile Anadolu Yakasının en yüksek satışını yakaladığını belirten Emlak Danışmanı Ayten Tusun, bu talep canlılığının devam edeceğini söyledi.