İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Automechanika Istanbul 2024, otomotiv satış sonrası endüstrisi için milyar dolarlık ticaret hacmi yarattı

Otomotiv satış sonrası endüstrisinin bölgedeki en büyük buluşması Automechanika Istanbul, milyar dolarlık yeni iş birlikteliklerine kapı araladı. 35 ülkeden 1450 katılımcı firma ve 12 ülke pavilyonunun yer aldığı fuarı 60.283 satın almacı ziyaret etti. Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle düzenlenen fuar, dünyanın dört bir yanından gelen en güçlü tedarik ve satın alma profesyonellerini ağırladı.

Bu yıl fuarda, küresel otomotiv satış sonrası sektörünün en önemli isimlerinden Brembo, Group Auto, Kale, Lucas Elektrik, Mansons, Saint-Gobain, Sampa, Stellantis, Yanmar ve ZF Aftermarket gibi şirketler yer aldı. Ayrıca, Avrupa’nın otomotiv satış sonrası regülasyonlarına yön veren Uluslararası Otomotiv Satış Sonrası Distribütörleri Federasyonu (FIGIEFA) üyesi dev firmaların temsilcileri de fuarda katılımcı firmalarla görüşmelerde bulundu.

Sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlar ve trendler ilgiliyle karşılandı

Sektördeki dönüşüme odaklanan fuarda sergilenen onbinlerce ürün ve hizmetin yanında, bir spor otomobilin birebir ölçüleri ile 6 adet 3B yazıcı kullanarak üretilen otomobil dikkatleri üzerine çekti. Automechanika Istanbul 2024 fuarında sergilenmek üzere üretimi bir yılda tamamlanan araçta geri dönüşüm plastik atıkları hammadde olarak kullanıldı. Şase, iç konsol, koltuk gibi birçok parçası 3 boyutlu yazıcıdan üretilen ve elektrikli motora sahip olan araç ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Premium katılımcı sayısı 3 kat arttı

Bu yıl bir çok farklı özellikle yenilenen B2B Platform ile fuarda ikili görüşmeler hız kazandı. Fuardan önce erişime açılan Automechanika Istanbul B2B Platformu ile katılımcılar ve ziyaretçiler ilgi alanlarına göre eşleştirildi. Premium olarak konumlanan katılımcı firmalar, verimli dijital servisler ile de fuar standlarındaki trafiği arttırdı. Platformda premium olarak yer alan katılımcı firma sayısı geçtiğimiz yıla oranla 3 kat artarken; kullanılan platform özellikleri sayesinde 580 B2B görüşme gerçekleşti.

E-mobilite yine ilgi odağı oldu

12. salonda yer alan Innovation 4 Mobility özel alanında ziyaretçiler, BAKIRCI Group tarafından 8 bölümden oluşturulan konsept alanında son teknoloji otomobiller ve servis ekipmanları ile elektrikli araç onarımlarının nasıl yapıldığını deneyimleme fırsatı buldu.  Bakırcı Group, ADAS & Diagnostik, Şarj İstasyonları, Bakım Onarım & Güvenlik Ekipmanları, Aks Ölçüm & Lastik, Şasi Onarım, Kaporta & Boya, Ekspertiz & Muayene, Batarya Test & Onarım olmak üzere yeni nesil teknolojileri uygulamalı olarak ziyaretçiler ile paylaştı.

Yeni nesil teknolojiler ve gelişmeler Automechanika Istanbul ‘da yerini aldı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar boyunca gerçekleştirilen etkinlikler arasında 40 konu başlığı ve kapsamlı içeriğiyle Automechanika Academy programı hem katılımcılar hem de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Automechanika Istanbul Güç Sponsoru Yanmar, Innovation 4 Mobility Sponsoru Bakırcı ve partner derneklerden OSS’nin hazırladığı oturumlarda fuar katılımcıları ve ziyaretçileri, otomotiv dünyası ile ilgili yenilikleri takip ederek, hazırlanan kapsamlı içeriklerle sektördeki yeniliklerle buluşma fırsatını yakaladı. 

Automechanika Istanbul’u destekleyen derneklerden bir diğeri olan TOBFED’in katkılarıyla hazırlanan “Kadın Ustalar Yarışıyor” etkinlik programında kadın otomobil bakım profesyonelleri, hünerlerini sergiledi. 

Fuarda yer alan yüzlerce katılımcı firma arasından nitelikli iş gücü ve yeni takım arkadaşları arayanlar, bu yıl ilk kez hayata geçirilen “Kariyer Duvarı”nda iş ve staj fırsatı arayan ziyaretçilere ulaşma fırsatı yakaladı. Makine Mühendisleri Odası katkılarıyla düzenlenen “Automechanika Premium Event Arena” özel alanında 8 farklı üniversitenin araç takımlarının yanı sıra bir klasik otomobil sergisi de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. 

Yüksek verimlilikle tamamlanan Automechanika Istanbul’da bu yıl Almanya, İspanya, Çekya, Çin, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapore, Pakistan, Hindistan ve Kore’den 2 adet olmak üzere 12 ülke pavilyonu yer aldı. Aynı zamanda Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OIB) tarafından düzenlenen Alım Heyeti Programı dahilinde nitelikli satın alma profesyonelleri de katılımcılarla ikili görüşmeler yapma imkânı buldu.

Bir sonraki Automechanika Istanbul buluşması 12-15 Haziran 2025’te gerçekleşecek

Tüm dünyadan otomotiv endüstrisi profesyonellerini buluşturan Automechanika Istanbul fuarında parçalar ve sistemler, arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanılabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri & yakıtlar ve madeni yağ kategorilerinde binlerce ürün ve hizmet grupları sergilendi. Fuarın 2024 organizasyonunda otomotiv sektöründe yaşanan dönüşüm, sürdürülebilirlik ve yenilikler odak noktası oldu.

Toplam katılımcı sayısı, uluslararası katılımcı sayısı, toplam ziyaretçi sayısı ve toplam sergi alanı alt başlıklarında yoğun bir katılıma sahne olan Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı Automechanika Istanbul, gelecek yıl 12-15 Haziran 2025 tarihleri arasında yine İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.