İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PİYASALAR YENİ HAFTAYA MORALLİ BAŞLIYOR 

Hem yurt içinde hem de yurt dışında hisse senetleri oldukça güçlü bir ayı geride bırakırken endekslerin teknik açıdan kritik seviyelerin üzerinde kapanışlar yapması ise Ağustos ayına iyimser bir zeminde başlanmasını sağlıyor. Yeni haftanın en önemli konu başlığını içeride enflasyon rakamı oluştururken yurt dışında ise ABD istihdam verilerini ve BoE başta olmak üzere merkez bankalarının toplantılarını takip edeceğiz.

Yurt içinde yeni haftanın en önemli konu başlığını Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Ortalama piyasa beklentisi enflasyonun aylık bazda %3’ün üzerinde artış göstereceği yönünde. Beklentilere paralel bir rakam ortaya çıkması durumunda yıllık enflasyon %81’i aşmış olacak. Hatırlanacağı gibi TCMB son açıkladığı enflasyon raporunda yıl sonu tahminini %60,4 olarak güncellemişti. Ancak piyasa beklentisi ağırlıklı olarak %70 civarında seyrediyor. Öte yandan raporda yer alan grafikler ise enflasyonun yılın son çeyreğine kadar %80’in üzerinde seyretme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Piyasa beklentisi de benzer bir patikada ilerlerken bu durum TL açısından zorlu bir döneme işaret ediyor.

ABD’de ise bu hafta Temmuz ayı istihdam rakamlarını takip edeceğiz. Yılın başından bu yana tarım dışı istihdam rakamının 400 binden çok fazla uzaklaşmayarak kuvvetli bir görünüm sergilediğini görüyoruz. Geçen ay da piyasa beklentisinin belirgin şekilde üzerinde (+372 bin) bir rakam görmüştük. İstihdamın bu güçlü eğilimi resesyon endişelerini azaltan önemli bir unsur olarak çalışıyor. Ancak son dönemde ücretlerdeki artış hızının yavaşlaması ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının yukarı yönlü eğilimi önümüzdeki aylarda tarım dışı istihdamın da ivme kaybına uğrayabileceğine işaret ediyor.

Bu hafta ayrıca merkez bankalarının toplantılarının da öne çıkığı bir hafta. Bu kapsamda İngiltere Merkez Bankası (BoE) başta olmak üzere Avustralya ve Brezilya merkez bankalarının da toplantılarını takip edeceğiz. Üç bankanın da faiz oranlarında artırıma gitmesi bekleniyor. Özellikle İngiltere açısından bakıldığında enflasyondaki artış, reel ücretlerdeki zayıflama ce tüketici harcamalarındaki ivme kaybı ülkede büyümenin önümüzdeki aylarda sıkıntılı bir döneme girebileceğine işaret ediyor. Buna karşın İngiltere Merkez Bankasının odak noktasında enflasyonu kontrol altına almak olduğu için 50 baz puana kadar faiz artırımının masada olması bekleniyor.

TL: TL Temmuz ayı boyunca zayıf bir performans sergilerken döviz sepeti karşısında %6’lık değer kaybı yaşadı. Yaz aylarının sonuna yaklaşılması ile turizm gelirlerinde yaşanabilecek daralma negatif reel faizin giderek derinleştiği bir dönemde TL üzerindeki baskının artmasına neden olabilir. Bu kapsamda Çarşamba günü açıklanacak enflasyon rakamının yıllık bazda %81’i aşmasının beklendiğini buna karşın TCMB’nin para politikasında herhangi bir değişikliğin olmadığını düşünürsek TL’nin kırılganlığının ortadan kalkması çok kolay görünmüyor.

Borsa İstanbul: Küresel risk iştahının desteğini arkasına alan BIST-100 endeksi %3’lük değer kazanımı ile güçlü bir haftayı geride bıraktı. Daha da önemlisi endeks bu performansı ile teknik açıdan önemine sıklıkla dikkat çektiğimiz 2550 puanı kuvvetli bir şekilde kırmayı başardı. Söz konusu seviyenin kırılmasının Borsa İstanbul’un görünümünü anlamlı şekilde iyileştirdiğini düşünüyoruz. Endeksin 2600 ara direncinde çok fazla zorlanmayacağı varsayımı altında 2640 civarına kadar güçlü bir dirençle karşılaşılmayabileceğine inanıyoruz.

BIST-30 AĞUSTOS VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 2863.25 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 2844, 2821, 2801 ve 2778 destek olarak izlenebilir. 2884, 2907, 2927 ve 2950 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL AĞUSTOS VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 18.5506 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.458, 18.3835, 18.2725 ve 18.1425 destek olarak izlenebilir. 18.6435, 18.7175, 18.829 ve 18.9585 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.