İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitmeyen, Yarım Kalmış Projelerin Ekonomik Kaybı “Bina Tamamlama Sigortası” İle Engelleniyor

Yarım kalan, tamamlanamayan hatta hiç başlayamayan onlarca konut projesinin maliki binlerce konut mağdurunun olduğu günümüz Türkiye’sinde, mağduriyetleri engelleyecek, “Bina Tamamlama Sigortası”nı odağımıza aldık. Gayrimenkulde sigorta ürünlerini konuşmak için Nurer Sigorta Genel Müdürü Kamil Avşar’ı Keskin Medya Varlık Piyasası olarak ziyaret ettik.

Ön Ödemeli Konut Satışlarına Güvence Olarak Çıkarıldı

 “Bina Tamamlama Sigortası”  11 Mart 2017 yılı Resmi Gazete sayısında, “ÖN ÖDEMELİ KONUT SATIŞLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK’ yayınıyla Türk gayrimenkul sektörü ve tüketicinin gündemine girdi. Bu zamana kadar yaşanan konut mağduriyetleri neticesinde ortaya çıkan sigorta ürünüyle yeni mağduriyetlerin önüne geçilmesi planlanırken uygulamada maalesef kendisine yer bulamadı. Maketten konut satışlarında, konut talebinde bulunan vatandaşın hakkını koruyan, tüketicinin bizatihi talep etmesi gereken sigorta ürünü hakkında maalesef vatandaşın da yeterli bilgi sahibi olmadığını görüyoruz.

“Bina Tamamlama Sigortası” Mal Sahiplerine Karşı Uygulanan Bir Teminat

Bina Tamamlama Sigortası hakkında sektör paydaşlarını ve tüketiciyi bilgilendirmek ve faydalarını öğrenmek amacıyla Nurer Sigorta Genel Müdürü Kamil Avşar’a bu ürünü sorduk. Kamil Avşar: Çok güzel bir ürün olmasına rağmen bugüne kadar çok uygulama şansı bulmadı. Özellikle maketten satılan projelerde mal sahiplerine karşı bir teminat olan bir uygulama. Bina tamamlama sigortası yapılmış bir yeni inşatta, sigorta şirketleri, vatandaş lehine üçüncü bir yüklenici konumunda bulunuyor.

İnşaat aşamasında gerçekleşen satışlarda, olağan dışı bir nedenden dolayı inşaatın tamamlanamaması durumunda sigorta şirketi devreye giriyor. Sigorta şirketi, inşaatın ilerleme aşamasına göre hareket ediyor. Bina, temel atma veya zemin seviyesinde ise; binayı bu haliyle bırakıp projeden satın alma yapmış veya diğer hak sahiplerinin parasını verebiliyor; maliklerin mağduriyetini gideriyor. Proje yüzde 80 tamamlanmış ama inşaat firması mücbir sebeplerle projeyi tamamla gücünü kaybettiği durumlarda ise sigorta şirketi projeyi üçüncü bir firmaya yaptırıyor ve kat malikleri ve mal sahiplerine dairelerini teslim ediyor. İnşaat firmasıyla arasındaki mali durumu da sonrasında tamamlıyorlar.

Bina tamamlama sigortası için görüştüğümüz ve çok beğeniyle karşılayan inşaat firmaları, daha sonra sigortayı yaptırmaya yanaşmıyorlar. Muhtemel bir maliyet artışı olarak değerlendirdikleri ürün ile aslında prestij kazanacakları bir inşaat ve satış süreci geçirmeleri muhtemel. Sivil tarafta çoğunlukla uygulama alanı bulan “kat karşılığı” modelinde, arsa sahibi/sahipleri veya bir bina dönüşümünde, kat malikleri ile inşaat firması görüşmelerinde, maliklerin mecburi tutması ile aslında pek çok konut mağduriyetinin önüne geçilebilir. Bana sorarsanız, zorunlu olması gereken bir sigorta ürünü ama ihtiyari bir ürün olması hasebiyle çok fazla kullanılamıyor. Burada tamamen arsa ve kat maliklerinin talebi ile maketten satışlarda bir güvence oluşabilir” yorumunda bulundu.

Firmalara Güven ve Prestij Kazandırabilir

İstanbul’da yarım kalmış belki yüzlerce toplu konut projesi var. Bunların bir kısmı tamamen batmış müteahhit firma yok veya yöneticileri hapiste; çözüm şansı yok. Bunu yanı sıra; 4 yıl öncesinde teslim edilmesi gereken projeler ağır aksak yapılmaya çalışılıyor ve burada bir hak kaybı oluşuyor. Ülkemiz ekonomi dinamikleri de stabil yapıda maalesef değil. Onlarca konut mağduru haberi yaptığımız bir ortamda yeni konut edinmek isteyen tüketicinin kendisini korumaya almak için bu sigorta ürününü talep etmesi gerekiyor. Talep edebilmesi için ise bilgi sahibi olması gerekiyor.

İnşaat firmaları tarafından bakarsak, firmalar bina tamamlama sigortasını bir prestij malzemesi olarak pek tabi kullanabilir. Maketten satışlarda güvenin son derece sarsıldığı, birinci el konutlarda satışların, ikinci el satışların yarısından aşağı seviyelere düştüğü bir piyasa ortamında güven telkin etmek için kullanılabilecek en iyi argüman bile olabilir.

İnşaatın Kayıp Ekonomisi

Yarım kamış, tamamlanmamış her proje, inşaat ve gayrimenkul sektörü için büyük ekonomi kayıplarına neden oluyor. Hem vatandaş hem de şirketler bünyesinde oluşan bu büyük ekonomi kaybının önüne geçmek esasında çok kolay. Vatandaşın talep edeceği, inşaat firmasının en başından yaptıracağı bina tamamlama sigortası ile büyük bir ekonomi ve sosyal kaybın önüne geçmek mümkün.

Bu haber, Keskin Medya grubu tarafından özel haber niteliğinde yayınlanmıştır. Kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.